20 stycznia 2017

W dniach 15-20 stycznia odbyła się w Singapurze 9. edycja ISYF (International Science Youth Forum). Organizatorami wydarzenia było Hwa Chong Institution i Nanyang Technological University. Naszą szkołę oraz kraj reprezentowali Ignacy Sterliński (2B) i Kacper Kurzyp (2IB), znajdując się pod opieką dr Ewy Barylskiej (nauczycielki chemii) . Byli oni jednymi ze 162 uczestników, z 43 szkół oraz instytucji rozlokowanych w 19 krajach.

W trakcie ISYF uczniowie zafascynowani naukami ścisłymi mieli okazję do współpracy z innymi uczniami, zainspirowania się wykładami laureatów Nagrody Nobla oraz innych znaczących wyróżnień, a także poznanie innych kultur i nawiązania znajomości, często bardzo pomocnych przy dalszej karierze naukowej.

W programie zawarte było kilka sesji z wybitnymi naukowcami takimi jak: profesor Rudolph A. Marcus (laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii), sir Andre Geirm (laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki), sir Anthony James Leggett (laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki), sir Tim Hunt (laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny), profesor Barbara Liskov (nagrodzona Turing Award), profesor Michael Grätzel (nagrodzony Millenium Technology Prize) i profesor Vladimir Voevodsky (nagrodzony Medalem Fieldsa). Uczestnicy mieli też okazję odwiedzić siedziby uniwersytetów Nanyang Technological University i National University of Singapore, a także siedziby kilku międzynarodowych koncernów. Chętni uczestnicy mogli zaprezentować wyniki swoich badań naukowych na Sesji Posterów Naukowych.

W czasie wyjazdu uczniowie musieli też zaprezentować swój kraj i kulturę podczas sesji Cultural Hour i Cultural Exhibition, w trakcie których nasi uczniowie mieli doskonałą okazję zdobycia wiedzy o innych państwach, jak i zaprezentowania swojej ojczyzny.