21 maja 2017

W dniach 19-21 maja 2017 r. Batoracy, pod opieką pani Marzeny Leśniewskiej reprezentowali nasze liceum w Europejskich Mistrzostwach Międzynarodowej Olimpiady Historycznej.

 

Już pierwszego dnia udowodnili, że są bardzo dobrze przygotowani. Wszyscy wzięli udział w indywidualnej konkurencji otwarcia „Vatican Bee”.  Na Placu św. Piotra zdeklasowali konkurentów. Jan Bąk zdobył pierwsze miejsce, Jeremi Jaksina drugie, a Patryk Pudłowski czwarte.

 

20 maja w Międzynarodowej Szkole Św. Stefana w Rzymie odbywały się konkursy indywidualne (History Bee) i Mistrzostwa Geograficzne. Ten czas nasi uczniowie spożytkowali na zwiedzanie Wiecznego Miasta i przygotowania do rozgrywek.

 

W niedzielę, 21 maja od rana do szkoły Św. Stefana przybywali triumfatorzy rozgrywek regionalnych  z Włoch, Szwajcarii, Francji, Szwecji, Wielkiej Brytanii,  Węgier, Czech, Abu Zabi i Polski, w sumie 23 zespoły rywalizujące w 3 kategoriach wiekowych.

 

Zespół Batorego w składzie: Jan Bąk, Jeremi Jaksina, Patryk Pudłowski,
Dominik Harvey-Gajewski i debiutujący Mateusz Gotowiec
(wszyscy pierwszoklasiści) rozegrali 5 turniejów. Do półfinałów weszli z pierwszego miejsca z największą liczbą punktów, pokonując dwie drużyny Włochów, Abu Zabi, i Eton College z Anglii, ustępując jedynie ubiegłorocznym mistrzom  - reprezentacji Szwecji.

Obydwa półfinały (Batory – Eton, Lund – Abu Zabi) były bardzo zacięte i wyrównane. Na szczęście w czwartej rundzie wiedza i opanowanie pozwoliły naszym reprezentantom pokonać Eton College.

 

W finale spotkali się z ubiegłorocznym triumfatorem – szwedzkim Lund. Emocjonująca rozgrywka, zakończyła się wielkim triumfem. Batoracy pokonali Lund 230 do 170 punktów i tym samym zostali MISTRZAMI EUROPY

w Międzynarodowej Olimpiadzie Historycznej (International Historyy Bee and Bowl).

 

Bardzo dziękujemy wszystkim za wsparcie, zwłaszcza Radzie Rodziców, która dofinansowała nasz wyjazd. Liczymy też, że sukces naszej drużyny zachęci innych do udziału w rozgrywkach.

 

Do Mistrzostw Świata w Berlinie w lipcu został rok – zapraszamy chętnych do udziału w rozgrywkach regionalnych – szczegółowych informacji udzieli p. Marzena Leśniewska.

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,21859061,licealisci-z-batorego-na-europejskim-podium.html

http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/warszawscy-licealisci-co-ich-laczy-z-prezydentem-gabonu,233587.html