21 maja 2017

W dniach 19-21 maja 2017 r. Batoracy, pod opieką pani Marzeny Leśniewskiej reprezentowali nasze liceum w Europejskich Mistrzostwach Międzynarodowej Olimpiady Historycznej.

Już pierwszego dnia udowodnili, że są bardzo dobrze przygotowani. Wszyscy wzięli udział w indywidualnej konkurencji otwarcia „Vatican Bee”.  Na Placu św. Piotra zdeklasowali konkurentów. Jan Bąk zdobył pierwsze miejsce, Jeremi Jaksina drugie, a Patryk Pudłowski czwarte.

20 maja w Międzynarodowej Szkole Św. Stefana w Rzymie odbywały się konkursy indywidualne (History Bee) i Mistrzostwa Geograficzne. Ten czas nasi uczniowie spożytkowali na zwiedzanie Wiecznego Miasta i przygotowania do rozgrywek.

W niedzielę, 21 maja od rana do szkoły Św. Stefana przybywali triumfatorzy rozgrywek regionalnych  z Włoch, Szwajcarii, Francji, Szwecji, Wielkiej Brytanii,  Węgier, Czech, Abu Zabi i Polski, w sumie 23 zespoły rywalizujące w 3 kategoriach wiekowych.

Zespół Batorego w składzie: Jan Bąk, Jeremi Jaksina, Patryk Pudłowski,
Dominik Harvey-Gajewski i debiutujący Mateusz Gotowiec
(wszyscy pierwszoklasiści) rozegrali 5 turniejów. Do półfinałów weszli z pierwszego miejsca z największą liczbą punktów, pokonując dwie drużyny Włochów, Abu Zabi, i Eton College z Anglii, ustępując jedynie ubiegłorocznym mistrzom  - reprezentacji Szwecji.

Obydwa półfinały (Batory – Eton, Lund – Abu Zabi) były bardzo zacięte i wyrównane. Na szczęście w czwartej rundzie wiedza i opanowanie pozwoliły naszym reprezentantom pokonać Eton College.

W finale spotkali się z ubiegłorocznym triumfatorem – szwedzkim Lund. Emocjonująca rozgrywka, zakończyła się wielkim triumfem. Batoracy pokonali Lund 230 do 170 punktów i tym samym zostali MISTRZAMI EUROPY

w Międzynarodowej Olimpiadzie Historycznej (International Historyy Bee and Bowl).

Bardzo dziękujemy wszystkim za wsparcie, zwłaszcza Radzie Rodziców, która dofinansowała nasz wyjazd. Liczymy też, że sukces naszej drużyny zachęci innych do udziału w rozgrywkach.

Do Mistrzostw Świata w Berlinie w lipcu został rok – zapraszamy chętnych do udziału w rozgrywkach regionalnych – szczegółowych informacji udzieli p. Marzena Leśniewska.