5 grudnia 2015

Tej jesieni w Batorym odbyły się pierwsze w Polsce zawody regionalne Międzynarodowej Olimpiady Historycznej. 5 grudnia gościliśmy młodych historyków z całej Polski i krajów sąsiednich. Zawodnicy rywalizowali w dwóch konkurencjach: drużynowej i indywidualnej. Do mistrzostw europejskich w Genewie kwalifikowały się cztery najlepsze drużyny i czterej najlepsi uczestnicy zawodów indywidualnych.

Bardzo dobrze spisała się ekipa naszych zeszłorocznych laureatów ze Szwajcarii, która w tym roku będzie reprezentowała Batorego w światowym finale Olimpiady Historycznej na Hawajach. Drużyna w składzie: Filip Adamczyk, Paweł Adamczyk, Klaudia Dadasiewicz, Józef Krzyżanowski i Robert Lipiński (klasa 3 IB) pozostała niepokonana aż do finału, w którym zmierzyła się z delegacją amerykańskiej szkoły JFK z Berlina, zdobywając srebrny medal zawodów. Również na trzeciej pozycji znaleźli się reprezentanci Batorego, o rok młodsze uczennice klasy 2 IB: Julia Krasnowska, Joanna Magrel i Lublana Szrom. W tym roku to one będą walczyły w Genewie o kwalifikację do finału w Stanach Zjednoczonych. Sukcesy odnieśliśmy również w zawodach indywidualnych. Złoty medal zdobył Filip Adamczyk, a na czwartym miejscu uplasował się uczeń klasy 2 IB - Kamil Laskowski.

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami sprowadzenie Międzynarodowej Olimpiady Historycznej do Polski okazało się strzałem w dziesiątkę. Amerykańscy organizatorzy byli pod wrażeniem skali zainteresowania i wysokiego poziomu zawodów, a uczniowie klas dwujęzycznych i szkół międzynarodowych z naszego regionu z widocznym zapałem i zaangażowaniem rywalizowali o tytuł najlepszych znawców historii powszechnej.

Liczymy na dalsze sukcesy w finale Olimpiady oraz jeszcze liczniejszy udział polskich szkół w przyszłorocznej edycji w Batorym!

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Saturday, the fifth of December. 9:30 AM. The Stefan Batory Lyceum is bustling with people, varsity teams from various schools across Europe mingling as they hustle to and fro, touching up their knowledge last-second. It's the day of the International History Bee and Bowl, and nobody is prepared to lose.

By 10:15, the contest is underway. Teams ranging from two to six take turns matching wits in playoffs that resemble a cross between Jepoardy! and Family Feud. It's easy to assume, judging by the atmosphere of friendly competition and team spirit, that it's effortless- but each team is in it to win.

The questions go on, and on, and on. The teams can never lose focus for a moment- what if they miss the crucial tidbit? From 9:30 AM to 6:00 PM makes eight and a half hours of basically constant tension. At long last, however, four semifinalists are elected: Batory Lyceum team B, Batory Lyceum team C, John F. Kennedy School of Berlin A, and the Adam Asnyk Lyceum in Szczecin. This is the crucial moment- the turning point.

The teams that advance are Batory C and JFK A, the latter of which seizes the gold medal after a long and grueling battle of wits. Second place goes to Batory C, and Batory B and Asnyk Lyceum share the title of #3. All four teams advance to the next round: Geneva, June 2016.

Three cheers for our victors!
Batory C: Filip Adamczyk, Paweł Adamczyk, Klaudia Dadasiewicz, Józef Krzyżanowski, Robert Lipiński
Batory B: Julia Krasnowska, Joanna Magrel, Lublana Szrom